Školský parlament
Aktualizované: 22.11.2013
Školský parlament Školský parlament vytvára nové formy spolupráce s uč iteľmi a vedením školy. Svojou  č innosťou  umožňuje žiakom  participovať na demokratickom riadení chodu školy Prácou školského parlamentu chceme na  našej škole docieliť spoluprácu  pedagógov a žiakov pri utváraní i realizácii plánov spoloč nej č innosti, nahradiť pasívnu úč asť  žiakov na spoloč enských  podujatiach ich priamou aktivitou na výbere, príprave, realizácii i hodnotení, nauč iť žiakov  verejne vystupovať, vhodne  argumentovať svoje názory i názory rovesníkov z tried, niesť istú mieru zodpovednosti za  život vo svojej škole a zároveň podporiť  sebadôveru, samosta tnosť, tvorivosť a umožniť sebarealizáciu žiakov a zážitkovou formou si  vyskúšať školu demokracie a života.  Členmi parlamentu sú zvolení zástupcovia  2.  - 9.  roč níka,  ktorí  sa  stretávajú  v  zmysle  štatútu i rokovacieho poriadku na  pracov ných stretnutiach raz za mesiac. Zasadnutia zvoláva jeho predseda a zúč astňuje sa na  nich aj č len vedenia školy.  Na zasadnutiach školského parlamentu zástupcovia tried referujú, ako splnili uložené  úlohy z posledného zasadnutia, hovoria  o tom, č o  ich trápi, č o navrhujú zmeniť, tlmoč ia názory a návrhy svojich spolužiakov. Do  rokovania v prípade potreby vstúpi i  zodpovedný pedagóg. Je to však vstup len usmerňujúci, nie prikazujúci. Parlament sa môže  vyjadrovať k otázkam, ktoré sa týkajú  chodu školy , k podnetom z jednotlivých tried, k problémom vo výchovno - vzdelávacom  procese. Parlament sa zapája do  organizácie celoškolských aktivít (napr. Mikuláš, súťaž o najkrajšiu vianoč nú výzdobu…),  spoluorganizácie školských súťaží,  zlepšovania vzťahov v škole a triede i do odstraňovania nedorozumení v komunikácii uč iteľ  - žiak, žiak  – uč iteľ  ŠTATÚT ŠKOLSKÉHO PARLAMENTU 1.1 Základné ustanovenia  Parlament je zložený zo žiakov školy a pedagogických zamestnancov.  V parlamente sú žiaci 2. – 9. roč níka.  Za každú triedu je jeden poslanec, koordinátor (pedagogický zamestnanec) a riaditeľka školy.  1.2 Poslanie  1. Riešenie výchovno  – vzdelávacích problémov.  2. Návrh opatrení na zlepšenie všetkých činností na škole.  3. Vylepšovanie vzájomných vzťahov medzi žiakmi  a pedagogickými zamestnancami.  4. Hľadanie východiska pri riešení priestupkov žiakov voč i školskému poriadku.  5. Usmerňovanie správania sa žiakov aj mimo školy.  6. Zavádzanie prvkov demokracie vo vzťahu uč iteľov a žiakov. Školský parlament sa bude riadiť Deklaráciou práv dieťaťa,   z ktorej vyplývajú nasledujúce  práva dieťaťa:  - Právo na rovnosť  bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu a postavenia. - Právo na zdravý duševný a telesný rozvoj. - Právo na meno a štátnu príslušnosť. - Právo na výživu, bývanie a zdravotnícke služby. - Právo na zvláštnu opateru pri telesnom, duševnom a sociálnom postihnutí. - Právo na lásku, porozumenie a starostlivosť.
Copyright © 2012. ZS Velka Ida.  Created and Designed  - SCHORPIO.  Authorized:  Mgr. Marek Matta. Elementary School, Velka Ida 1, 044 55 Velka Ida, SLOVAK REPUBLIC.  Director: Mgr. Terezia Besterciova.